Karty pracy z ortografii

Opublikowano:

Jeśli masz pod opieką dziecko lub dzieci, które mogłyby sobie lepiej radzić z ortografią 😔, a przy okazji opiekujesz się również drukarką, proponujemy ci ortograficzne karty pracy do samodzielnej nauki.

Wszystko odbywa się w formie zabawy w nauczyciela. Każda karta to wyrazowy sprawdzian napisany przez czterech uczniów. Zadaniem dziecka jest go sprawdzić i wystawić oceny. Ale... jak ma sprawdzić, skoro samo nie radzi sobie najlepiej z poprawną pisownią? Elementem nauki jest alfabetyczny indeks wyrazów, w którym nasz młody nauczyciel wyszukuje poprawny zapis każdego słowa, którego nie jest pewien.

Dzięki temu podejściu dziecko utrwala poprawny zapis wyrazów, ale nie odczuwa presji nauki oraz pisania sprawdzianu. Przy okazji ćwiczy wyszukiwanie alfabetycznie.

Jak zacząć?


① Wydrukuj kartę pracy

Wejdź na stronę kart pracy (najlepiej na komputerze), wybierz numer, którego jeszcze nie robiliście (jeśli dopiero zaczynasz, strona otworzy się na pierwszej karcie). Wydrukuj tę stronę.


② Wydrukuj słownik wyrazów

Poniżej sprawdzianów znajduje się również link do słownika dla pewnego zakresu lekcji - w naszym przypadku są to karty 1-15. Przejdź na tę stronę i ją również wydrukuj. Pamiętaj, nie musisz drukować słownika dla każdej lekcji, jako że słownik zawiera wyrazy z następnych 15 kart. Tak więc dopiero przy 16 karcie będziesz potrzebować nowy indeks.

⚠️ Jeśli używasz Safari wydrukuj indeks korzystając z innej przeglądarki (Chrome, Firefox, Opera).


③ Daj karty dziecku do "zabawy"

Wytłumacz dziecku, że zostało mianowane na nauczyciela ortografii i trzeba sprawdzić dyktanda (albo stwórz swoją narracje). Pokaż jak się wyszukuje wyrazy w indeksie i idź na kawę.


④ Sprawdź wyniki

Na stronie karty pracy możesz zaznaczyć, żeby pokazało błędy. Dzięki temu szybko sprawdzisz czy dziecko nie zrobiło żadnych pomyłek, bez konieczności zastanawiania się nad poprawną pisownią.

Powodzenia w nauce!


Niektórzy rodzice rozszerzają naukę o część pisemną. Po każdej lekcji zadaniem dziecka jest przepisanie wyrazów w poprawnej formie do zeszytu. Tym sposobem utrwalamy nie tylko część wzrokową, ale również "pamięć mięśniową" poprawnego zapisu oraz ćwiczymy pisanie.

‹ Wróć do listy postów

© 2024 Słownikomat. Strona korzysta z plików cookie.